body positive

Co to jest body positive? Wyjaśniam i daję przykłady!

Termin body positive przewija się w mediach już od wielu lat. Czym jednak tak naprawdę jest? Zobacz, jak ja patrzę na tę kwestię!

Czym jest dla mnie body positive?

Definicja podaje, że body positive, czyli ciałopozytywność to ruch społeczny i kulturowy, który promuje samoakceptację i pozytywny obraz ciała.

Główną ideą pozytywnego nastawienia do ciała jest to, że każde ciało jest cenne i godne szacunku, niezależnie od jego rozmiaru, wagi, koloru skóry czy jakichkolwiek innych cech fizycznych.

Według mnie, zachęca on do akceptowania i kochania swojego ciała takim, jakie jest, bez ulegania presji społecznej i nierealistycznym standardom piękna!

Dlaczego ruch body positive jest ważny?

Uważam, że pozytywne nastawienie do ciała zachęca do doceniania swojego ciała, ponieważ jest ono wyjątkowe i zasługuje na to.

Jednocześnie ruch body positive rzuca wyzwanie często nieosiągalnym ideałom piękna utrwalanym przez media, modę i reklamę, ponieważ podkreśla, że nie ma jednego „idealnego” typu sylwetki.

Taka postawa wobec ciała ma na celu wyeliminowanie jego zawstydzania, krytykowania i wygłaszania negatywnych komentarzy, przy czym dotyczy to zarówno samokrytyki, jak i krytyki ze strony innych.

Jednocześnie body positive ma na celu stworzenie bardziej zróżnicowanego społeczeństwa, w którym reprezentowani są ludzie ze wszystkich środowisk, niezależnie od ich typów ciała.

Muszę też podkreślić, że pozytywne nastawienie do ciała wcale nie jest niezdrowe, ponieważ zachęca do przedkładania zdrowia fizycznego i psychicznego nad wygląd zewnętrzny. Promuje przez to zdrowe zachowania, bez nacisku na odchudzanie i przestrzeganie określonych standardów piękności. Dodatkowo podnosi świadomość na temat szkodliwych skutków niezadowolenia ze swojego ciała, w tym zaburzeń odżywiania.

W efekcie ruch ten pomaga ludziom budować pewność siebie i poczucie własnej wartości, pozwalając im czuć się komfortowo i dumni z tego, kim są.

Przykłady ruchu body positive wokół nas – gdzie można go dostrzec?

Ruch body positive można dostrzec w wielu miejscach, dlatego przygotowałam parę ciekawych przykładów!

Media społecznościowe:

 • Udostępnianie niefiltrowanych i nieretuszowanych zdjęć w mediach społecznościowych.
 • Obserwowanie i wspieranie osób, które kwestionują normy piękna.
 • Samodzielne prowadzenie działań na rzecz ruchu body positive w internecie.

Moda i odzież:

 • Projektowanie i promowanie linii odzieży dostosowanych do szerokiej gamy rozmiarów i kształtów ciała.
 • Łatwiejszy dostęp do mody plus size.
 • Modelki i celebrytki, które reprezentują różne typy i style sylwetek.

Media i rozrywka:

 • Występowanie w filmach, programach telewizyjnych i reklamach postaci o dowolnej budowie ciała.
 • Wspieranie osób, które sprzeciwiają się zawstydzaniu ciała i nierealistycznym standardom piękna.

Zdrowie i fitness:

 • Zachęcanie do holistycznego podejścia do zdrowia, które koncentruje się na dobrym samopoczuciu fizycznym i psychicznym, a nie tylko na wadze i wyglądzie.
 • Promowanie koncepcji mindful eating (uważnego jedzenia), intuicyjnego jedzenia i praktyk dbania o siebie.

Edukacja:

 • Informowanie innych osób, czym dokładnie jest ruch body positive.
 • Prowadzenie warsztatów w celu podniesienia świadomości na temat negatywnych skutków zawstydzania ciała.
 • Włączanie informacji o body positive do programów szkolnych, aby uczyć młodych ludzi samoakceptacji i zdrowego obrazu ciała.

Przykłady te według mnie znakomicie ilustrują, jak pozytywne podejście do ciała można zastosować w różnych aspektach naszego codziennego życia, aby promować samoakceptację i zdrowsze podejście do obrazu ciała.

Takie zadanie ma również mój blog, który założyłam, aby wspierać myślenie body positive zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn!


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *