Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Długo się zbierałam do przygotowania tego wpisu. Przyszedł jednak czas, gdy zabrałam się za przygotowanie naszego mieszkania do sprzedaży, dlatego też postanowiłam przygotować mini poradnik, który będzie dla mnie planem działania, a dla Was wskazówkami.

Oczywiście jeśli nie macie czasu i nie czujecie się na siłach to radzę zostawić to zadanie specjalistom. Wiem, że są rzeczy, których nie jestem w stanie sama ogarnąć, dlatego np. przygotowanie umowy, która będzie dla nas bezpieczna zostawiłam Pani Bożenie z Szarejko Nieruchomości. Jeśli tyko potrzebujecie pomocy, to Pani Bożena zajmie się Wami od początku do końca, tak by sprzedaż czy zakup nieruchomości nie stał się koszmarem Waszego życia.

Żebyście nie myśleli, że będę Wam pisać głupoty to chciałam żebyście wiedzieli, że skończyłam Inwestycje i Nieruchomości. Swojego czasu też bardzo zgłębiałam temat home stagingu.

Oczywiście przy sprzedaży mieszkania, można iść po najmniejszej linii oporu, zrobić zdjęcia i po prostu wystawić ogłoszenie. Jednak pewnie nie tylko dla mnie jest jasne, że każdemu zależy, by mieszkanie sprzedać za jak najwyższą cenę. Do tego należy się odpowiednio przygotować. mieszkanie na sprzedaż

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie odniosą kupujący. Dlatego postanowiłam napisać co przede wszystkim odstrasza potencjalnych klientów. Myślę, że każdy z Was będzie wiedział jak sobie z tym poradzić.

1. Zaniedbany przedpokój.

To miejsce, które przywita twoich klientów i ono jest odpowiedzialne za pierwsze wrażanie. Zadbaj, by to było ciepłe i przytulne miejsce. O porządku z kurtkami i butami chyba nie muszę wspominać.

2. Brzydkie zapachy

Co, tu pisać nikt nie lubi zapachu starego mopa, czy smażonej ryby, nie sprzątniętej kuwety itd.. Oczywiście czasem nam samym trudno jest wyczuć pewne rzeczy, gdy przebywamy w mieszkaniu na co dzień. Poproś o wydanie opinii w tej kwestii kogoś zaufanego. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że brzydko pachnąć mogą nasze stare ubrania czy zalegające głęboko na dnie szafy pościele itp.

Pamiętaj, by przed wizytą potencjalnych kupców zadbać o to, by w mieszkaniu nie panował zaduch.

3. Oświetlenie

Dziś gdy piszę ten tekst w moim mieszkaniu panują egipskie ciemności. Każdy kto dziś, by oglądał to mieszkanie, by się zapewne zniechęcił. Wiadomo, nie o każdej porze dnia mamy odpowiednie naturalne światło, więc warto zadbać o oświetlenie. Zadbaj o to, by wymienić żarówki, może zainwestuj w lampę, która doświetli pomieszczenie. Zdejmij z okna ciemne zasłony, by jak najbardziej rozjaśnić pomieszczenie.

4. Brud i bałagan

Sprawą oczywistą powinno być, że podczas prezentacji mieszkanie powinno być posprzątane. Oczywiście czasem nie jest to łatwe gdy prezentacje odbywają się w różnych dniach i godzinach. Zadbaj jednak zawsze, by:

 • naczynia były pozmywane
 • na blacie kuchennym nie było zbędnych rzeczy
 • śmieci były wyrzucone
 • podłogi były odkurzone i umyte
 • usunąć pajęczyny
 • łazienka była czysta
 • ręczniki były powieszone suche i czyste
 • kosmetyki zostały schowane do szafki lub jednego pojemnika.
 • łóżka były pościelone
 • suszarka z praniem nie stała na wierzchu
 • pochować nadmiar dziecięcych zabawek np. do pudeł lub koszy wiklinowych

Jeśli tylko masz więcej czasu, to pamiętaj o wypraniu firan i zasłon oraz o umyciu okien i drzwi. Warto też pomyśleć o ogarnięciu grzejników i karniszy. Jeśli dywany w twoim mieszkaniu lata świetności mają za sobą, pomyśl o wyniesieniu ich do piwnicy. Goła podłoga zawsze będzie wyglądać lepiej niż stary dywan.

Pozbądź się również starych i niepotrzebnych mebli, które nie potrzebnie zagracają przestrzeń.

5. Usuń usterki

Na ocenę naszego mieszkania wpłyną również też takie drobiazgi, które czasem nam w normalnym funkcjonowaniu nie przeszkadzają. Znacie ten kawał “… jak facet mówi, że coś zrobi to nie musisz mu przypominać co roku”  Czas mu przypomnieć o wszystkich usterkach i drobiazgach do naprawienia. Przed wprowadzeniem pierwszych oglądających koniecznie trzeba je usunąć. Sprawdź czy klamki nie wypadają, czy włączniki działają, czy są zamontowane listwy przypodłogowe, czy drzwiczki w szafce nie opadają? Oczywiście u każdego to będą inne drobiazgi, ale pamiętaj, że w tym wypadku warto się przyłożyć do ich usunięcia.

6. Zwierzęta

Nie każdy musi być fanem piesków, kotków, papużek itd. Oczywiście największym problemem jest gdy ktoś jest alergikiem lub może się zwyczajnie ich bać. Zadbaj o to by, dobrze wywietrzyć mieszkanie przed prezentacją. Jeśli tylko masz możliwość to zadbaj o to, by w czasie prezentacji nie było ich w domu. Może ktoś z domowników wyjdzie np. z psem na spacer w tym czasie.  Jeśli nie masz takiej możliwości to może chociaż zamknij je na ten czas np. na balkonie. Dzięki temu kupcy będą mieli czas na swobodne obejrzenie mieszkania.

7. Mieszkanie “charakterystyczne”

Oczywiście cudownie nadać swojemu mieszkaniu swój osobisty styl, jednak to co się podoba nam nie koniecznie spodoba się wszystkim.  Kupujący patrząc na nasze mieszkanie powinien wyobrazić sobie siebie w tym miejscu. Dobrze byłoby, aby nie przytłoczyła go liczba zdjęć, obrazów bibelotów.  Jeśli lubisz jaskrawe kolory, tapety to pomyśl o zainwestowaniu w puszkę farby w jasnych stonowanych kolorach, które będą tworzyć uniwersalną bazę dla potencjalnych klientów. Prosty zabieg a na 100 % pomoże ci w sprzedaży mieszkania.

Jeśli masz troszkę więcej funduszy na przygotowanie mieszkania do sprzedaży to pomyśl o Home staging

8. Detale

Z czym ci się kojarzy ciepło domowe? Mi zawsze w głowie pojawia się zapach domowego ciasta, przytulna muzyka, świeczki, świeże kwiaty. Mając umówione spotkania z potencjalnymi klientami pomyśl o upieczeniu ciasta czekoladowego lub szarlotki. ( Mój przepis na jabłecznik znajdziesz –> TUTAJBukiet świeżych kwiatów w wazonie to niewielki wydatek, a nada twojemu wnętrzu klasy.

9. Balkon

Zadbaj również o tą część mieszkania. Absolutnie musisz je posprzątać i wyrzucić wszystkie rzeczy, które trafiły tu tymczasowo. Zaaranżuj to miejsce tak, by nawet małe pokazywało jego potencjał jako miejsca do relaksu.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania?

Oczywiście o tym jakie szczegółowe dokumenty są potrzebne do sprzedaży konkretnej nieruchomości poinformuje Was notariusz. Warto jednak zawczasu przygotować

 • aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości ,
 • dokument stwierdzający nabycie prawa do lokalu (akt notarialny zakupu nieruchomości, postanowienie sądu o nabyciu prawa do lokalu w spadku, akt notarialny stwierdzający otrzymanie nieruchomości w formie darowizny),
 • zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu.

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Was pomocny i ułatwi Wam sprzedaż Waszej nieruchomości. mieszkanie na sprzedaż

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi zmaganiami ze sprzedażą nieruchomości, zakupem nowej i tematami związanymi z remontem domu, to zapraszam do śledzenia działu DOM

SPODOBAŁ CI SIĘ PRZEPIS NA SAŁATKĘ LEŚNA POLANA? BĘDZIE MI MIŁO JEŚLI:

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij i polub:
Facebook
Facebook
Instagram
E-mail