Co oznacza czerwona flaga na plaży?
Idąc na nadmorską plażę w pierwszej kolejności powinno zwracać się uwagę na wywieszone flagi. Co oznaczają kolory flag na plaży?
Biała flaga – oznacza, że w morzu są bezpieczne warunki, pogoda jest stabilna, a plaża jest strzeżona przez ratowników WOPR
Czerwona flaga – oznacza bezwzględny zakaz i nie można interpretować jej jako przyzwolenia na kąpiel na własne ryzyko. Gdy taka flaga jest wywieszona, wchodząc do wody zwyczajnie ryzykujecie swoje życie.
Błękitna flaga – czasami może pojawić się również i taka flaga. Jest to raczej certyfikat jakości, że plaża jest wyjątkowo czysta, a jej obsługa spełnia wysokie standardy. Jest to raczej flaga wywieszona jako dodatkowa do białej lub czerwonej.
Oczywiście sytuacja jest prosta, gdy korzystasz z plaży strzeżonej. Jednak wiele osób ucieka od tłumu turystów i wybiera te plaże na których niestety nie ma ani ratowników ani flagi. W takich przypadkach warto wcześniej poszukać informacji na temat zagrożeń np. na stronie internetowej BAŁTYK.POGODYNKA

Prądy wsteczne
Najczęstszą przyczyną utonięć dzieci, ale i dorosłych są prądy wsteczne. Pewnie większość z Was tak samo jak ja do niedawna, nie wiedziała o nich prawie nic. Moja wiedza kończyła się na tym, że fala po odbiciu się od brzegu ciągnie z powrotem do morza. Niby nie pozorne zjawisko, a jednak niezwykle niebezpieczne. Żeby być „porwanym” przez prądy wsteczne, nie trzeba wcale wchodzić głęboko, a i tak można stracić kontrolę i grunt pod nogami. Siła prądu bywa tak duża, że bez problemu porwie każdego. W jednej chwili woda sięga nam do pasa, a kilka sekund później zalewa czubek głowy. Mam nadzieję, że poniższa grafika znaleziona w internecie pomoże Wam zrozumieć to zjawisko i będzie dla Was przestrogą.
Więcej informacji na temat prądów morskich i ich rodzajów znajdziecie TUTAJ

Inne zagrożenia nad morzem
Oczywiście morze kryje w sobie mnóstwo zagrożeń i pewnie o każdej jego ofierze można by napisać osobną historię. Ja chciałabym zwrócić jeszcze Waszą uwagę na tak zwane zmieniające się dno i kąpiel przy falochronach.
Jedno jest pewne falochrony mają za zadanie chronić linię brzegową, jednak mogą być zagrożeniem dla ludzi. Bardzo często przy falochronach w wyniku prądów tam się kumulujących są tak zwane “dziury w dnie”. Piasek jest podmyty i łatwo, by człowiek tam wpadł w wir z którego ciężko będzie się wydostać.
Jakiś czas temu było również głośno na temat zmieniającego się dna morskiego np. na plażach w Gdańsku. P W wyniku poszerzenia plaży między Brzeźnem a Jelitkowem. Jeden krok może spowodować, że będziemy mieli problemy z wydostaniem się z wody. —> Więcej na ten temat TUTAJ
Rozmawiaj z dziećmi o zagrożeniach
Rozmowy, rozmowy, rozmowy mogą uchronić twoje dziecko przed niebezpieczeństwem. Pamiętaj, by przećwiczyć z dziećmi różne sytuacje w których może się znaleźć i co powinno wtedy zrobić.

Nasze wakacyjne relacje i pomysły na rodzinne spędzanie czasu nie tylko nad morzem znajdziesz w dziale PODRÓŻE
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO JEŚLI:
- polubisz mój fanpage na Facebooku żeby być na bieżąco z nowościami
- zaobserwujesz mój profil na Instagramie