UWAŻAJ nad morzem! Prądy wsteczne mogą wciągnąć również ciebie.

Można powiedzieć, że połowa wakacji za nami, a ja muszę się Wam przyznać, że nie byłam jeszcze w tym roku na plaży nad morzem. Mieszkam nad zatoką od 15 lat i chociaż to nie to samo co otwarte morze to czuję do niego straszny respekt.
Gdy wczoraj dowiedziałam się o 13-latku, który się utopił, przeszły mnie ciarki. Straszne to jest, że tylko w lipcu w Polsce utonęło już 60 osób… Ile musi się wydarzyć co roku tragedii, by ludzie zaczęli respektować zakazy kąpieli? W większości przypadków tragedie dzieją się, gdy wywieszona jest czerwona flaga 🚩.

Co oznacza czerwona flaga na plaży?

Idąc na nadmorską plażę w pierwszej kolejności powinno zwracać się uwagę na wywieszone flagi. Co oznaczają kolory flag na plaży?

Biała flaga – oznacza, że w morzu są bezpieczne warunki, pogoda jest stabilna, a plaża jest strzeżona przez ratowników WOPR

Czerwona flaga – oznacza bezwzględny zakaz i nie można interpretować jej jako przyzwolenia na kąpiel na własne ryzyko. Gdy taka flaga jest wywieszona, wchodząc do wody zwyczajnie ryzykujecie swoje życie. 

Błękitna flaga – czasami może pojawić się również i taka flaga. Jest to raczej certyfikat jakości, że plaża jest wyjątkowo czysta, a jej obsługa spełnia wysokie standardy. Jest to raczej flaga wywieszona jako dodatkowa do białej lub czerwonej. 

Oczywiście sytuacja jest prosta, gdy korzystasz z plaży strzeżonej. Jednak wiele osób ucieka od tłumu turystów i wybiera te plaże na których niestety nie ma ani ratowników ani flagi. W takich przypadkach warto wcześniej poszukać informacji na temat zagrożeń np. na stronie internetowej BAŁTYK.POGODYNKA

Szczególną waszą uwagę powinny zwrócić kierunki prądów, o których jeszcze zaraz napiszę kilka słów.
żródło: https://kapieliskagdansk.pl/bezpieczna-woda/
Dlaczego dzieci toną w morzu? 
Powiem to głośno: dzieci toną przede wszystkim z powodu nieodpowiedzialności rodziców!!!! Może niektórzy uznają to za przewrażliwienie, ale nigdy dziewczyny nie wchodzą do wody bez naszej opieki. Nawet gdy byłam nastolatką to do wody szedł zawsze z nami tata. Drugą istotną rzeczą jest brak odpowiedniej edukacji dzieci i dorosłych o zagrożeniach jakie niesie za sobą kąpiel w morzu. Cieszę się, że coraz więcej miast idzie w kierunku edukacji. Na stronie www.kapieliskagdanskie.pl możecie pobrać całą broszurkę na temat bezpiecznych zachowań nad morzem. Bardzo przydatna dla dzieci i dla dorosłych.
PAMIĘTAJCIE: Niestety morze jest bardzo zdradliwe i pod żadnym pozorem nie można zostawiać dziecka bez opieki.

Prądy wsteczne

Najczęstszą przyczyną utonięć dzieci, ale i dorosłych są prądy wsteczne. Pewnie większość z Was tak samo jak ja do niedawna, nie wiedziała o nich prawie nic. Moja wiedza kończyła się na tym, że fala po odbiciu się od brzegu ciągnie z powrotem do morza. Niby nie pozorne zjawisko, a jednak niezwykle niebezpieczne. Żeby być „porwanym” przez prądy wsteczne, nie trzeba wcale wchodzić głęboko, a i tak można stracić kontrolę i grunt pod nogami. Siła prądu bywa tak duża, że bez problemu porwie każdego. W jednej chwili woda sięga nam do pasa, a kilka sekund później zalewa czubek głowy. Mam nadzieję, że poniższa grafika znaleziona w internecie pomoże Wam zrozumieć to zjawisko i będzie dla Was przestrogą. 

Więcej informacji na temat prądów morskich i ich rodzajów znajdziecie TUTAJ

prądy wsteczne, jak się chronić
źródło: http://miedzyzdrojskie.info/
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, aby nigdy nie płynąć pod prąd tzn. nie wracać na siłę do brzegu. Od jednego ratownika słyszałam, że “najważniejsze jest to, aby nie panikować oraz z nim nie walczyć. Siła prądu jest tak wielka, że nawet najlepsi pływacy mieliby problemy z przeciwstawieniem się jego potędze, a walka z nim tylko spowoduje nasze zmęczenie. Jedyną możliwością ratunku jest ucieczka z pola działania prądu wstecznego, poprzez płynięcie równolegle do brzegu oraz wzywanie pomocy.”

Inne zagrożenia nad morzem

Oczywiście morze kryje w sobie mnóstwo zagrożeń i pewnie o każdej jego ofierze można by napisać osobną historię. Ja chciałabym zwrócić jeszcze Waszą uwagę na tak zwane zmieniające się dno i kąpiel przy falochronach.

Jedno jest pewne falochrony mają za zadanie chronić linię brzegową, jednak mogą być zagrożeniem dla ludzi. Bardzo często przy falochronach w wyniku prądów tam się kumulujących są tak zwane “dziury w dnie”. Piasek jest podmyty i łatwo, by człowiek tam wpadł w wir z którego ciężko będzie się wydostać.

Jakiś czas temu było również głośno na temat zmieniającego się dna morskiego np. na plażach w Gdańsku. P W wyniku poszerzenia plaży między Brzeźnem a Jelitkowem. Jeden krok może spowodować, że będziemy mieli problemy z wydostaniem się z wody. —> Więcej na ten temat TUTAJ

Rozmawiaj z dziećmi o zagrożeniach

Rozmowy, rozmowy, rozmowy mogą uchronić twoje dziecko przed niebezpieczeństwem. Pamiętaj, by przećwiczyć z dziećmi różne sytuacje w których może się znaleźć i co powinno wtedy zrobić.

prądy wsteczne, jak się chronić
źródło: www.kapieliskagdanskie.pl
KOCHANI ŻYCZĘ WAM BEZPIECZNYCH I UDANYCH WAKACJI

Nasze wakacyjne relacje  i pomysły na rodzinne spędzanie czasu nie tylko nad morzem znajdziesz w dziale PODRÓŻE

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO JEŚLI:

  • polubisz mój fanpage na Facebooku żeby być na bieżąco z nowościami
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie
Udostępnij i polub:
Facebook
Facebook
Instagram
E-mail