Najlepsze zajęcia dodatkowe dla dzieci! Musisz je zapisać

Od pierwszego września z każdej strony słyszę pytanie “Na jakie zajęcia dodatkowe zapisałaś dziewczyny?”  Troszkę mnie denerwuje ta ciągła nagonka, by wypełniać dzieciom czas na maxa. Ja się zawsze pytam tego dorosłego, a Ty na jakie zajęcia dodatkowe chodzisz? I wcale nie chodzi mi o to, że jest coś złego w posyłaniu dzieci na zajęcia poza lekcyjne, ale nie widzę za bardzo sensu dokładania im obowiązków tylko dlatego, że jest na to moda.

Najlepsze zajęcia dodatkowe dla każdego dziecka

Wychodzę z założenia, że najwięcej dadzą dziecku lekcje, w których ty im poświecisz swoją uwagę. A czemu by nie wpisać w wasz tygodniowy grafik takich zajęć:

  • Bądź jak Mastercheff –  dwie godziny w tygodniu gotowania z mamą lub tatą (zależy kto bardziej lubi gotować :-))
  • Zrób to sam – dwa razy w tygodniu zajęcia praktyczno-techniczne z tatą lub projekty DIY z mamą.
  • Kurs fotograficzny dla najmłodszych – idź na spacer i pozwól dziecku zatrzymywać w kadrze wspólne chwile, zobaczysz jak z każdym dniem będzie robiło postępy.
  • Zajęcia ruchowe – wyznacz sobie dwa dni w tygodniu, które spędzicie wspólnie na: basenie, rowerze, tańcu lub czym innym co lubicie robić razem.

Nie pozwól, by dziecko żyło z tobą, a jednak obok ciebie. Często widuję rodziców, odstawiających dzieci na zajęcia, a sami nos w komórkę. Pamiętaj żaden nauczyciel i instruktor nie zastąpi rodziców. Czas poświęcony własnym dzieciom jest najdroższym, a jednocześnie nie wypływa nic z portfela.

Oczywiście zajęcia dodatkowe nie muszą oznaczać, że rodzice nie mają czasu dla dziecka.  Chce tylko przestrzec, żeby nie były zamiennikiem tego czasu. Niech one będą dodatkiem, jeśli wy na 100% wykorzystacie najpierw pomysły na wspólny czas razem. Nie jestem przeciwnikiem takich zajęć, bo moje dziewczyny swojego czasu też chodziły na lekcje pływania czy balet. Pamiętaj jednak, że we wszystkim trzeba mieć umiar i zdrowy rozsądek oraz nie robić czegoś na pokaz dla innych.

Pomóż odkrywać dziecku otaczający go świat. Gdy już coś pokocha na 100% to wówczas czemu nie zapisać go do specjalistów. Pamiętaj nie ma nic piękniejszego niż dziecko mające pasje, bo stanie się ono szczęśliwym dorosłym mającym pomysł na siebie.

zajęcia dodatkowe dla dzieci

A Ty co myślisz o zajęciach dodatkowych?

Zapraszam cię w wpisu Lunchbox dla ucznia , gdzie znajdziesz pomysły na cały tydzień ze smakołykami dla małych odkrywców. 🙂

BĘDZIE MI BARDZO MIŁO JEŚLI:

 

Udostępnij i polub:
Facebook
Facebook
Instagram
E-mail