Co zrobić, by kwiaty cięte dłużej stały w wazonie?

Bardzo lubię ozdabiać swoje mieszkanie kwiatami. Kwiaty cięte nadają domowi elegancji i sprawiają radość każdego dnia. Bardzo często kupuję do domu goździki, które cieszą moje oko. Są też kwiaty otrzymywane na wyjątkowe okazje, gdzie otrzymujemy piękne bukiety i aż żal gdy szybko więdną. Zaczęłam szukać informacji co zrobić, by kwiaty cięte dłużej stały w wazonie? Przetestowałam kilka sposobów i moje piękne kwiaty stały dwa tygodnie. Zastosujcie je, by cieszyć się jak najdłużej pięknym bukietem.

Co zrobić, by kwiaty cięte dłużej stały w wazonie?

kwiaty cięte

1. Przycinaj łodygi

Pamiętaj, by zawsze wkładając kwiaty do wazonu przyciąć końcówki łodyg. Najlepiej zrobić to ostrym nożem pod skosem. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia, przez którą kwiaty przyjmują wodę, będzie jak największa.

Ja zabieg ten powtarzałam co drugą zmianę wody. Warto też pozbyć się dolnych liści, gdyż zanurzone w wodzie szybko gniją. W przypadku róż pozbywamy się również kolców, najlepiej urywając je dłonią, a nie obcinając.

2. Zadbaj o wodę

Kwiaty w wazonie powinny stać dość luźno. Nawet gdy otrzymamy je mocno związane należy dać im sporo swobody. Zalewamy je zimną, najlepiej przegotowaną wcześniej wodą. By kwiaty zachowały świeżość jak najdłużej należy wodę wymieniać codziennie. W związku z upałami jakie ostatnio panowały do wody dorzucałam zawsze kostki lodu. Łodygi powinny być zanurzone najwyżej na 5 cm.

3. Odżywiaj

By kwiaty pięknie dekorowały nasz dom jak najdłużej, do wody możemy dodać szczyptę cukru lub miód, który je odżywi. Poza odżywką warto dodać do wody również pół aspiryny lub szczyptę soli, czy odrobinę kwasku cytrynowego. Zwiększy to kwasowość wody, tym samym hamując rozwój bakterii, które powodują szybsze gnicie i więdnięcie kwiatów.

4. Nawilżaj

Kwiaty cięte nie przepadają za ciepłem, ale nie lubią również stać w przeciągu. Jeśli muszą stać w suchym pomieszczeniu, dobrze jest co jakiś czas rozpylać spryskiwaczem wodną mgiełkę obok wazonu.

Mam nadzieję, że dzięki tym kilku wskazówkom ty również będziesz się cieszyć swoim bukietem jak najdłużej.

kwiaty cięte

BĘDZIE MI BARDZO MIŁO JEŚLI:
Udostępnij i polub:
Facebook
Facebook
Instagram
E-mail