Jak zrobić syrop z sosny? Przepis krok po kroku.

Niestety ostatnia zima dała nam trochę w kość pod względem chorobowym. Szczególnie moja młodsza córka, często łapała w przedszkolu infekcje. Niestety u niej zwykły katar przeradza się najczęściej w męczący kaszel. I Bujamy się z tym 3 tygodnie. Pewnie wynika to z tego, że Julka nie może opanować sztuki smarkania :-). Jak macie jakiś patent jak ją tego nauczyć to stawiam dobrą kolację. W trakcie jednego z przeziębień tej zimy dostałam w małym słoiczku od znajomej tajemniczą miksturę. Trzy tygodnie walczyłam z kaszlem Julki różnymi syropkami aptecznymi, więc pomyślałam co mi zależy spróbować.  Kaszel ustał po podaniu 4 dawek. Następnego dnia była cisza. Tym tajemnym specyfikiem okazał się syrop z sosny. Niestety słoiczek był malutki i szybko się skończył, ale w tym roku postanowiłam się lepiej przygotować na jesień i zrobić zapasy domowych specyfików na przeziębienia. syrop z sosny

Skarb z lasu, dlaczego warto sięgać po syrop z sosny?

Młode pędy sosny zawierają mnóstwo wartościowych substancji.  Każda z nich ma inne właściwości w medycynie naturalnej:

 • Olejki eteryczne charakteryzują się bardzo przyjemnym zapachem. Olejek sosnowy można wykorzystywać do wziewów, w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Bardzo często można go również spotkać w rozgrzewających maściach czy jako dodatek do zdrowotnych kąpieli.
 • Flawonoidy – przeciwutleniacze, wspomagające usuwanie z organizmu wolnych rodników. Mają one wpływ na wolniejsze starzenie się skóry, wzmocnienie naczyń krwionośnych, przypisuje się im także działanie antynowotworowe
 • Witamina C oraz garbniki – mają właściwości przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne,
 • Kwasy żywiczne – mają dobroczynny wpływ na mocne kości.

Kiedy sięgnąć po syrop z sosny? Ten gęsty i bardzo słodki syrop może być stosowany jako lekarstwo przy leczeniu przeziębienia. Pachnący syrop działa wykrztuśnie i bakteriobójczo. Idealnie spełni swą rolę przy problemach z górnymi drogami oddechowymi i zapaleniu gardła. Dzięki zawartym w nim olejkom sosnowym, udrożnione zostają drogi oddechowe, co ułatwia oddychanie. Dzięki zawartej w nim witaminie C, węglowodanom i solom mineralnym wzmocni się również układ odpornościowy całego organizmu.

Kiedy zbierać pędy z młodej sosny? syrop z sosny

Do lasu po zbiory należy się udać właśnie w maju. W połowie maja pędy osiągają odpowiednią długość, około 12 cm. Najczęściej zbierane są pędy z młodej sosny pospolitej, która jest drzewem dominującym w polskim krajobrazie i trudno ją pomylić z innym drzewem. Pamiętajcie przy tym, żeby nie uszkodzić drzewa. Nie zrywajmy pączków tylko z jednej sosny. Warto znaleźć młody las z dala od drogi, by uzyskać jak najczystsze od zanieczyszczeń pędy. Do lasu warto zabrać ze sobą rękawiczki ochronne, bowiem po odcięciu pędu wypłynie spora ilość lepkiego olejku, który czasem trudno zmyć.

Przepis na syrop z sosny krok po kroku

 1. Iść do lasu i nazbierać pędy sosny tak by wypełniły 3 litrowy słoik.
 2. Pędów nie myjemy, a jedynie przeglądamy, czy nie mają, np. owadów.
 3. Przekładamy do słoja warstwę pędów i przesypujemy je warstwą cukru w stosunku 1:1. Można również wymieszać w misce pędy z cukrem i  dopiero przełożyć do słoja. Każdą warstwę należy solidnie ugnieść.  Biały cukier możemy zastąpić cukrem brązowym, miodem lub ksylitolem, czyli cukrem brzozowym.
 4. Pełny słoik lekko dokręcamy pokrywką.
 5. Słój z naszymi pędami sosny, odstawiamy na słoneczny parapet na około 4 tygodnie. Można co parę dni przemieszać delikatnie lub ponownie docisnąć pędy.
 6.  Po tym okresie syrop z sosny nabierze herbacianego koloru. Należy wówczas przecedzić płyn do wyparzonych ciemnych butelek i szczelnie zamknąć. Syrop przechowywać w chłodnym ciemnym pomieszczeniu lub lodówce. W ten sposób można go przechowywać spokojnie przez około rok. syrop z sozny

Dawkowanie syropu z sosny

Syrop można używać  profilaktycznie 1 łyżeczkę z rana lub jako dodatek do herbaty.

Gdy dopadnie nas już choroba zaleca się:

 • dorośli 3-4 razy dziennie po jednej łyżeczce;
 • dzieci 3 razy dziennie po jednej łyżeczce.

Pamiętajcie, że gdy leczenie nie przynosi rezultatów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.Zaletą tego syropu z sosny jest to, że dzieci chętnie go piją ze względu na słodki smak.

Mam nadzieję, ze moje wskazówki okażą się cenne i również przygotujecie zapas takiego syropu. Zapraszam Was również po przepis na koktajl z pokrzywy (TUTAJ), na które również jest sezon właśnie w maju.

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:

 • zostawisz pod nim komentarz
 • polubisz mój fanpage na Facebooku, tak, żeby być na bieżąco z nowościami
 • zaobserwujesz mój profil na Instagramie

 

Udostępnij i polub:
Facebook
Facebook
Instagram
E-mail