Kleszcze – Jak się chronić przed nimi?

Kleszcze to niestety chyba już plaga. Są wszędzie i niosą bardzo poważne zagrożenia. Piszę o tym nie w celu straszenia Was, ale raczej inspiracji do chronienia się przed tymi małymi paskudami. W tym sezonie niestety już mieliśmy w domu jednego kleszcza, którego na sobie przyniosła do domu Tola. Na szczęście nikogo nie ugryzł, ale wtedy zapaliła mi się zielona lampka. Nasza psinka chodzi raczej tylko po osiedlowych trawnikach, a mimo to przytargała do domu kleszcza. Nie wbił się w nią, bo jest odpowiednio zabezpieczona, ale szukał miejsca na wyżerkę na moim mężu. A co dopiero, gdy pojedziemy do lasu czy na łąkę? Pamiętajcie zapobieganie ugryzieniu przez kleszcza może nam ratować zdrowie, a może nawet życie. Jak wiadomo nie od dziś lepiej zapobiegać niż leczyć.

KLESZCZE – realne zagrożenie

Kleszcze wyczuwają nas na odległość gdy pojawiamy się w ich zasięgu. Niestety co roku słyszy się, że kleszczy jest coraz więcej. Te małe stworzonka mogą roznosić niebezpieczne choroby: boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza zdarza się częściej, ale najcięższą chorobą odkleszczową jest KZM. Wirusami KZM może być zakażony co 6 kleszcz.

Dlaczego teraz o tym piszę? Bo teraz kleszcze zbierają swoje żniwo. Sezon zaczyna się, kiedy tylko termometry wskażą  średnią dobową temperaturę około do 5 stopni. A więc już w marcu jest ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Szczególnie trzeba uważać na przełomie maja i czerwca, czyli teraz.

Pamiętajcie, że kleszcze możemy spotkać w lesie, w parku miejskim, na skwerze, w przydomowym ogródku.  Nie potrafią latać, nie żyją na drzewach. Wiszą na liściach, w trawach, na krzewach, czekając na przejście potencjalnej ofiary, czyli nas i naszych czworonożnych pupili.

Jak chronić dzieci i siebie przed kleszczami?

Niestety nie ma możliwości zabezpieczenia się w 100% przed kleszczami. Możemy tylko zachować niezbędne środki ostrożności i użyć odpowiednie środki naturalne lub inne dostępne na rynku

  • Ubieraj się na spacer w jasne ubrania, łatwiej będzie ci zauważyć, że coś po tobie chodzi.
  • Zawsze miej pełne buty, długie spodnie i długie rękawy.
  • Kleszcze nie lubią zapachu niektórych olejków eterycznych i ziół. Zapach trawy cytrynowej, rozmarynu, tymianku, lawendy, czy mięty będzie je odstraszał.
  • Kleszcze nie lubią zapachu czosnku, wiec może warto zjeść przed wyjściem na taki spacer jeden ząbek.
  • Używaj środków na kleszcze ze sklepu lub apteki – nie polecę żadnego konkretnego, bo jakoś nie przypadł nam żaden szczególnie do gustu.
  • Zawsze po powrocie do domu dokładnie się obejrzyj. Zwróć szczególną uwagę na takie miejsca jak głowa, pachy, ramiona, pachwiny, zgięcia stawów oraz doły podkolanowe.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Co jeśli jednak okazało się, że kleszcz nas ugryzł lub nasze dziecko?  Przede wszystkim nie panikuj. Jeśli umiesz go usuwać zrób to od razu i zdezynfekuj miejsce po ukąszeniu. Pamiętaj, że nigdy nie robimy dezynfekcji gdy kleszcz jest jeszcze w naszym ciele.!!! Niestety dawne metody jak właśnie polanie alkoholem czy smarowanie masłem może spowodować, że kleszcz wymiotuje i wówczas jest największe ryzyko zachorowania na choroby o których pisałam wcześniej. Jadąc w miejsce narażone na kleszcze warto zabrać ze sobą sprzęt do wyciągania kleszczy, które kupisz w aptece. (Tu obejrzysz filmik z instrukcją wyciągania kleszcza https://www.youtube.com/watch?v=131ISlvQ9jI) Jeśli nie umiesz usuwać kleszcza albo się boisz – jedź do lekarza. Ja tak właśnie mam i dlatego zarówno ze sobą jak i Zuzią byłam w przychodni. Obserwuj miejsce po ukąszeniu kleszcza. Jeśli pojawi się rumień niezwłocznie udaj się do lekarza, by Cię przebadał.

Pamiętajcie czujność warto okazywać zawsze, bo w grę wchodzi nasze i naszych bliskich zdrowie. Dajcie znać, co robicie, żeby chronić się przed kleszczami, co się u Was sprawdza najlepiej. 

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zostawisz pod nim komentarz
  • polubisz mój fanpage na Facebooku żeby być na bieżąco z nowościami
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie
  • zajrzyj do działu LIFESTYLE

 

 

Udostępnij i polub:
Facebook
Facebook
Instagram
E-mail