Co robić z dziećmi w Gdańsku zimą?

Jest to wpis rozpoczynający serię o zwiedzaniu polskich i nie tylko, miast z dziećmi. Jak zapewne wiecie jestem mamą dwóch dziewczynek, Zuzi i Julianki. Od 6 lat każdą naszą podróż, czy też wypad weekendowy planuję pod kontem dzieci. I chyba wychodzi mi to całkiem dobrze. Jakiś czas temu pisałam Wam już o naszej przygodzie w Budapeszcie (patrz–> TU). Już jestem na etapie planowania kolejnych wakacji. Jednak po drodze mamy ferie zimowe i teraz na nich chcę się skupić.  Ze względu na to gdzie mieszkam, chciałabym podpowiedzieć Wam na początek kilka ciekawych atrakcji w Gdańsku. Chociaż aktualnie może nie jest sezon na wypoczynek nad morzem, to uwierzcie mi na słowo u nas nie można się nudzić. W Gdańsku oczywiście znajdziecie mnóstwo zamkniętych placów zabaw, park trampolin, lodowisko, ale takie atrakcje są wszędzie. Ja jednak chcę Wam opowiedzieć o miejscach, które zapewne dadzą o wiele więcej wspomnień Waszym pociechom.

Chciałam Wam przedstawić  listę topowych miejsc których nie można ominąć będąc z dziećmi w Gdańsku. Przedstawię tylko atrakcję w których nie zmarzniecie i nadają się idealnie jako jesienno – zimowa atrakcja.

Co robić z dziećmi w Gdańsku zimą?

Europejskie Centrum Solidarności – Wydział Zabaw .

To miejsce dzięki któremu i duży i mały spędzi miło czas. ECS to nie jest zwykłe muzeum. To miejsce z misją, które ma Nam przypominać o polskiej drodze do wolności. Gdy dorośli skupią się na zwiedzaniu, dzieci można pozostawić w Wydziale Zabaw.

Europejskie Centrum Solidarności

Mottem tego miejsca jest to, że razem można więcej. Większość atrakcji jest tak zaprojektowana, by dzieci się integrowały z rówieśnikami i opiekunami. Można tu zbudować statek, dostarczyć i przeładować towary, jak i wyjść z portu w rejs. największą frajdę dziewczyny miały z rozmów przez plątaniny rur. Takiej atrakcji nie znajdziecie na żadnym innym placu zabaw. 

Europejskie Centrum Solidarności

Centrum Hewelianum

Kolejne miejsce godne uwagi to Centrum Hewelianum. Nam szczególnie przypadła do gustu wystawa pt. Dookoła świata.  Dwie kondygnacja koszar skryły w sobie niespodzianki z siedmiu kontynentów. Na początek zapoznać się można z tajemnicami wnętrza ziemi i np. siłą wstrząsów sejsmicznych.Centrum Hewelianum

Kolejna część przybliża nam Azję. Dzieciom spodobała się nauka jedzenia pałeczkami i możliwość samodzielnego uformowania Himalajów. Na jednym z kolejnych przystanków mali podróżnicy trafiają do Ameryki Południowej. Przyroda staje się tu “groźna” a podłoże miękkie. Po przeciwnej stronie czeka barwny świat motyli, czyli Ameryka Północna. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć tu wybuch gejzeru. Nie będę Wam pisać reszty szczegółów musicie tam poporstu pójść. Centrum Hewelianum

Zarezerwujcie sobie sporą ilość czasu, bo właśnie na stronie zauważyłam też kilka nowości takich jak Laboratorium Pana Kleksa czy Dżunglę Wyobraźni. 

Muzeum Bursztynu

Wiem, że nie każde dziecko jest Fanem zwiedzania muzeów. Jednak wiele zależy od naszego przygotowania ich do tej przygody. Ja dzieci zabieram od najmłodszych lat. W 2014 r, mieliśmy okazję wziąć udział w projekcie “Odważ się wejść do muzeum”. Sami obejrzycie filmik z naszym udziałem:

Muzeum Historyczne miasta Gdańsk, wydało również przewodniki dla dzieci do większości muzeów. Po danym gdańskim muzeum oprowadza dzieci sowa, która zadaje pytania i pokazuje szczegóły na które zapewne dzieci, by nie zwróciły uwagi.

Wracając do Muzeum Bursztynu chciałam wspomnieć, że jest to najmłodsze gdańskie muzeum, gdyż działa od 2006 roku. Jest to wyjątkowe miejsce, które warto pokazać dzieciom, by poznały ZŁOTO BAŁTYKU swoimi oczami. Jest tam mnóstwo pięknych eksponatów, oraz piękny punkt widokowy. Polecam.

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu

Ośrodek Kultury Morskiej

Szczególnie Waszej uwadze polecam interaktywną wystawę ” Ludzie – statki – Porty”. Wystawa przygotowana została z myślą o dzieciach tak, aby młodzi zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach. Tu dzieci nie będą się nudzić, a przejście wszystkich 5 działów zajmie Wam około godziny. U nas największą frajdę za każdym razem sprawia, możliwość sterowania statkami na wielkim basenie.

Ośrodek Kultury morskiej
fot www.nmm.pl

To cztery atrakcje, które z pewnością umilą Wam wizytę w naszym mieście. Polecamy Gdańsk, na zimową wyprawę, bo u nas można miło spędzić czas i oddychać jeszcze czystym powietrzem bez smogu. Jeśli będziecie potrzebować wskazówek co do noclegu lub tego gdzie można coś smacznego zjeść służę pomocą.

Jeśli natomiast jesteście z Gdańska, to koniecznie skorzystajcie z ofert jakie przygotowali na okres ferii.

Znacie któreś z tych atrakcji? 

 

Udostępnij i polub:
Facebook
Facebook
Instagram
E-mail